Najúspešnejšie Majstrovstvá Európy v crossmintone pre Slovensko

V poradí siedme Majstrovstvá Európy v crossmintone sa konali začiatkom júla pri Balatone v Maďarsku. Súčasťou šampionátu bola aj slovenská výprava, ktorá mala obsadenie vo viacerých vekových kategóriách, od tých juniorských až po seniorské. Spomedzi 15 krajín a 250 hráčov sa stalo Slovensko najúspešnejšou krajinou s bilanciou 7 zlatých, 4 strieborných a 5 bronzových medailí.

Tamara Lukáčová vo dvoch finále

V hlavných kategóriách sme mali zastúpenie 9 hráčov a najúspešnejšia bola Tamara Lukáčová, ktorá sa dokázala prebojovať do finále ako v ženskej dvojhre tak aj v zmiešanej štvorhre so spoluhráčom Igorom Novotným (obaja TJ Slávia PU Prešov). V nich však nestačili na Slovincov a domov si odniesli strieborné medaily. To, že sa Slovákom darilo vo štvorhrách potvrdil aj pár Marián Svoboda (CK Sabinov) a Vladimír Pjecha (SbK Lipany) v mužskej štvorhre, keď sa postupne prebojovali až do finále, kde podľahli až nasadeným jednotkám z Česka 0:2 na sety. Úspešné štvorhry zavŕšili medzi ženami Silvia Hiščáková (SbK Lipany) a Katarína Daduľáková (TJ Slávia PU Prešov), ktoré nenašli premožiteľky a skončili na prvom mieste.

Úžasné! Vďaka juniorom hrala slovenská hymna 6 krát

Na šampionáte sa hralo v desiatich juniorských kategóriách a našim zverencom sa podarilo zvíťaziť až v šiestich. Prvé zlato získala Chiara Bujňačková medzi dievčatami do 12 rokov, ktorú nedokázala poraziť žiadna súperka. Základnú skupinu vyhrala aj Simona Michalíková, ktorá ale podľahla v semifinále maďarskej juniorke a získala bronz.

Medzi juniormi do 14 rokov si odniesli naši hráči oba zlaté medaily. Peter Gajdoš a Ján Koščak vyhrali svoje základné skupiny, ale druhému menovanému sa nepodarilo prejsť cez semifinále. Zlato však získal Peter Gajdoš, ktorého nikto nedokázal poraziť. Saša Hajduková a Laura Čorňáková postúpili zo základných skupín z druhých miest. Do finále sa prebojovala iba Saša, ktorá nezaváhala a získala zlato. Laura si po prehre v semifinále s poľskou hráčkou domov odniesla bronz.

Prvý rok vo vekovej kategórii do 16 rokov na ME sa predstavila Romana Michalíková a pretavila to hneď na zisk titulu majsterky Európy. Vo finále porazila slovinskú hráčku, nasadenú dvojku 2:1 na sety.  Aj Ján Ščavnický vo vekovej kategórii do 18 rokov si odniesol domov zlato, po víťazstve nad maďarským hráčom 2:0 na sety. Bronz získal Viliam Kopilec. Poslední dvaja menovaní potvrdili svoj talent aj v juniorskej štvorhre, v ktorej zviťazili a získali tak šieste juniorské zlato pre Slovensko. Medzi juniorkami sa do finále prebojovali aj Romana Michalíková a Karolína Čorňáková, ktoré nakoniec skončili na 2. mieste. Bronz získal aj pár Bianka Jančeková a Saša Hajduková (všetci ocenení juniori SbK Lipany).

Oficiálne výsledky jednoznačne pre Slovensko

Záverečné hodnotenie Majstrovstiev Európy v crossmintone 2024 hovorí jasne pre Slovensko. Slovenská hymna hrala celkovo 7 krát, najmä vďaka naším juniorom, ktorí miestami potvrdili svoju formu, ale aj prekvapili. S ďalšími 4 striebornými a 5 bronzovými medailami sme celkovo získali 16 medailí a stali sa najúspešnejšou výpravou na tohtoročných Majstrovstvách Európy v crossmintone.